Hráčská asociace dá hlasu hokejistů větší sílu a váhu, domnívá se Martin Hosták

9. 2. 2016 – Čeští hokejoví profesionálové by díky hráčské asociaci (CAIHP) mohli na tuzemské scéně získat lepší podmínky. Tvrdí to dvojnásobný medailista z mistrovství světa a v současnosti známý sportovní komentátor a expert Martin Hosták.  Rodák z Hradce Králové sice aktivní kariéru ukončil před téměř 15 lety, jeho sbírka cenných kovů se však přesto ještě rozrostla. V premiérovém ročníku Světové ligy veteránů pomohl českému týmu ke stříbru. Češi jej vybojovali i zásluhou vysokého triumfu nad Švédskem, Hostákovou srdeční záležitostí.

Jak jste si užil finálový turnaj Světové ligy veteránů v Moskvě?

Akce to byla hodně vydařená. Organizátoři jí dali parádní rámec a stala se z toho oslava hokeje. Mám z této události krásný zážitek.

V semifinále jste se utkali se Švédskem, kde jste jako hráč dlouho působil. Navíc jste v duelu skóroval, byla to pro vás pikantní partie?

Nevím, jestli pikantní. Ovšem určitě to bylo zajímavé, Švédsko je mou srdeční záležitostí a vždycky se se Švédy rád potkám. Nastoupili za ně hráči, se kterými jsem se dříve setkával v jednom týmu nebo jsem hrál proti nim. Navíc bylo fajn, že jsme bydleli na stejném hotelu, takže jsme spolu mohli posedět a popovídat si.

Který zápas ve Světové lize veteránů byl podle vašeho názoru nejtěžší?

Jednoznačně to byl finálový zápas s Ruskem. Poskládali hvězdnou sestavu a hrálo za ně i několik mladších hráčů, kteří trénují s mužstvem Gazpromu. Bylo těžší proti nim hrát, ale o tom to nebylo. Hlavní bylo si utkání užít.

Jak celkově hodnotíte myšlenku Světové ligy veteránů?

Na první ročník mi to přišlo šité horkou jehlou, týkalo se to zápasů předkola a zápasů o postup. U finálového turnaje ale Rusové věděli, jak jej zorganizovat. Náležitě se na něj připravili, navíc zápasy probíhaly v krásné hale.

Myslíte si, že se příštího ročníků zúčastní více týmů?

Předpokládám, že ano, protože Rusové v to doufají. U zámořských týmů je zapojení do tohoto projektu, příběhu, otázkou nákladů. Mluví se také o tom, že se přidají Švýcaři. Pokud bude mít soutěž více účastníků, bude to jen dobře hlavně pro lidi. Budou moci na vlastní oči vidět řadu slavných borců, z nichž jsou sice někteří v pokročilejším věku, ale hokej hrát stále umí.

Co pro vás znamená CAIHP, Česká asociace hokejistů?

Hráčská asociace je důležitým článkem hokejového hnutí! Tady v Česku se zatím nedokázala tolik prosadit, nemá takový respekt jako hráčské asociace ve Švédsku, Finsku, v NHL. Tam fungují přeci jen delší dobu a tak i s větším respektem. Česká hráčská asociace si musí takový respekt vydobýt, třeba u Českého svazu ledního hokeje nebo zejména u vedení extraligy. Hráčská asociace u nás je dobrou myšlenkou, která se musí převést do praxe a bylo by dobré si názory hráčů vyslechnout.

V čem vidíte hlavní výhodu této organizace?

Hlavní výhodu vidím v tom, že hráčská asociace může hokejistům hodně pomoci, dá jejich hlasu větší sílu a váhu. Pokud hráči dnes vystupují sami za sebe, je to málo, jednota jim dá sílu.

(pko)

TOP