Prohlášení výkonného výboru CAIHP k situaci v českém hokejovém hnutí

25.05.2015

Výkonný výbor České asociace hokejistů (CAIHP), veden snahou o další rozvoj hokeje v České republice, a to jak výkonnostního (profesionální na úrovni TELH a 1. ligy), tak mládežnického, se musí vrátit a reagovat na diskusi, která proběhla v rámci televizního pořadu České televize „Máte slovo“ ze dne 21. 5. 2015. Tématem moderátorky Michaely Jílkové byla problematika financování sportu a korupční prostředí v mládežnickém hokeji. Oficiální prohlášení činí z pověření výkonného výboru CAIHP jeho předseda Marek Černošek, bývalý dlouholetý extraligový hráč.  

„Myslím, že ani pozitivní ohlasy na organizačně velmi úspěšně zvládnuté mistrovství světa pořádané v Praze a Ostravě by nemělo odsunout do pozadí řešení dlouhodobě přetrvávajících a v televizní debatě jednoznačně pojmenovaných nedostatků, které současný český hokej trápí. O to více nás mrzí, že se těmito problémy, přes již dvouletou snahu CAIHP, nechtějí odpovědní funkcionáři Českého svazu ledního hokeje a Asociace profesionálních klubů zabývat s patřičnou vážností.

Chci podotknout, že obrovským přínosem ve zmiňované televizní debatě byla jednoznačně přítomnost dr. Luďka Bukače. Velká trenérská osobnost a člověk, který má o českém hokeji obrovský přehled a hokeji rozumí jako málokdo z nás, se minulý čtvrtek několikrát ostře pustil do vedení českého hokeje. V pořadu se mimo jiné vyjádřil i ke kauze kolem Vladimíra Růžičky a Miroslava Palaščáka: ´Tady nejde o ojedinělý případ. Tady vládne korupce, trenéři se nechovají férově, rodiče se nechovají férově. A výsledkem je, že ve dvaceti letech máme drzé nespokojené fracky, kteří jsou zklamaní z toho, že se jim nepovedlo dosáhnout toho, o čem v dětství snili. Dokud nezměníme uvažování, že sport jde ruku v ruce s výchovou, nezmění se to.´

Naší snahou není řešit zásadní problémy skrze média a veřejnost, ale asi není jiné cesty. CAIHP se už druhým rokem snaží jednáním s Českým svazem ledního hokeje a prostřednictvím Hráčské komise na tyto problémy poukázat a aktivním přístupem najít řešení. Bohužel zatím marně.

Výsledkem současných jednání jsou částečná a neúplná řešení, která stávající poměry v českém hokeji nevyřeší. ČSLH a APK svým přístupem pouze oddalují problémy, které se kumulují. To bohužel vede ke stále větší nespokojenosti všech zúčastněných stran kromě samotných ČSLH, APK a BPA, které se stále tváří, že extraliga je jejich privátní byznys, do něhož nikomu nic není. Samotní profesionální hráči v něm pouze statují, ale bez nich by přitom hokej nebyl. Ani bez mládeže hokej v budoucnu nebude a bez podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy se také neobejdeme.

Profesionální hokejisté jsou maximálně znevýhodněni zcela nevyváženou hráčskou smlouvou, kvůli které jsou v podstatě moderními otroky systému. Mládež je odmalička odsouzena držet krok a mlčet kvůli tabulkovým hodnotám a monopolu na jejich práva, což se týká opět i profesionálních hráčů, a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se musí téměř obhajovat, když hovoří o výši finančních subvencí do hokeje, která je podle citace pana Krále k smíchu.

Proč například svaz transparentně neukáže, jak je nakládáno s příspěvky a dotacemi z veřejných peněz i s penězi sponzorů? Jakým dílem z nich je podporována svazem mládež? Kolik přispívá BPA na chod extraligy. Jak využívá BPA finanční prostředky za absolutní exkluzivitu k osobnostním právům profesionálních hráčů (díky již zmiňované hráčské smlouvě), což je světový unikát stejně jako Přestupní a Registrační řád ČSLH (přestupní tabulky)?

Stojím si za tím, že jsem byl toto prohlášení nucen vydat a podělit se o snahách hráčské asociace s veřejností a všemi, kterým na českém hokeji záleží. Je nejvyšší čas současnou situaci razantně řešit a trvat na dosažení změn. Jinak se může stát, že náš národní sport utrpí ránu, ze které se bude kvůli přístupu ČSLH roky léčit.“

TOP