Světová liga veteránů má za sebou premiérový ročník, se stříbrnou českou stopou

31. 1 . 2016

IMG_6513modifiedPředvést své umění s hokejkou, zavzpomínat na staré časy a hlavně se dobře pobavit. Takový je účel Světové ligy veteránů, který má za sebou svůj premiérový ročník. Český výběr legend se v ní po semifinálovém triumfu nad Švédskem na závěrečném podniku v Moskvě probojoval až do souboje o zlato. Tam svedl napínavou bitvu s pořadatelskou zemí projektu, Ruskem, a po dechberoucí přestřelce si domů odvezl stříbrné medaile.

V moskevském Parku legend čekal Čechy na závěr Světové ligy veteránu nejprve semifinálový duel proti Švédsku. Na severského soupeře od začátku vlétli a ve druhé minutě šli do vedení. Otakar Janecký nabil na levý kruh Radku Ťoupalovi a jeho rána z první švédského gólmana vydatně zaskočila. Ve čtvrté minutě měli Švédové po faulu Kucharčíka k dispozici trestné střílení. Tváří v tvář strážci české svatyně Radovanu Bieglovi se s pukem rozjel Anders Karlsson a bekhendovým blafákem na něj vyzrál.

Český tým ale ještě do přestávky znovu překlopil zápas ve svůj prospěch. Ani ne minutu po švédském vyrovnání přihrával Řezníček a švihem se prosadil Jaroslav Nedvěd. Zkraje třinácté minuty přišla střela hokejového experta České televize Martina Hostáka, která sice šla téměř z nulového úhlu, přesto ale skončila v síti. Povedenou první třetinu, zkrácenou stejně jako všechna ostatní dějství na 15 minut, pak po přihrávce Jiřího Vykoukala a Jana Peterka uzavřel do forhendu zakončeným únikem Tomáš Kucharčík.

_5AN8579modifiedV české režii se nesla i druhá dvacetiminutovka. Na 5:1 zvýšil svým druhým gólem v zápase Radek Ťoupal, když održel nahrávku od Žemličky zpoza branky a v jasné pozici nezaváhal. Ve 26. minutě si Josef Řezníček po faulu na svou osobu vykoledoval samostatný nájezd, jenž sám s přehledem proměnil. Necelé dvě minuty před druhou sirénou předvedli Češi jednu ze ukázkových souher. Na jejím konci byl milimetrový pas Richarda Žemličky a prakticky nechytatelné zakončení Tomáše Kucharčíka.

Švédové skóre kosmeticky upravili ve 31. minutě, Markus Roupé se ideálně zorientoval před střídajícím brankářem Marcelem Kučerou a pověsil koutouč přímo pod horní tyčku. Poslední slovo měl ale český tým, konečný výsledek 8:2 stanovil po dobré spolupráci s celou svou pětkou a především s českotelevizní dvojicí Martin Hosták-David Pospíšil Martin Maškarinec. Češi po vysokém vítězství postoupili do finále, kde se postavili domácímu Rusku.

Na první branku utkání o zlato se čekalo do sedmé minuty. Jiří Krásný nedovoleně zastavil unikajícího Andreje Kovalenka a sám postižený se z trestného střílení nemýlil. V 11. minutě udeřilo hvězdné trio Pavel Bure-Vjačeslav Fetisov-Segrej Fjodorov. První dva přihrávali a poslední jmenovaný prostřelil Biegla. Za chvíli měla sborná již tříbrankový náskok, Ilin našel z pravého křídla najetého Vitalije Prochorovova, který zblízka nalezl volné místo mezi Bieglovými betony. Českým legendám se naskytla příležitost ke snížení ve 14. minutě, kdy pro ně rozhodčí nařídili nájezd. Kotouče se ujal Jan Peterek a poslal jej nad vyrážečkou ruského gólmana do sítě.

Rusové znovu odskočili o tři přesné zásahy v 18. minutě, Segrej Fjodorov si sjel do pravého kruhu a vyslal nechytatelnou střelu přes obránce. Na české straně korigoval stav Richard Žemlička, kterého zpoza branky krásně oslovil Peterek. Ve 24. minutě již domácí celek vedl pouze o gól. V podstatě stejnou akci jako u druhé české trefy předvedli nahrávající Pavel Patera se skórujícím Radkem Ťoupalem.

_5AN8806modifiedPořádně studenou sprchou poté na startu třetí třetiny pokropil Rusy Richard Žemlička. Po Peterkově pasu zasunul puk do odkryté části branky a srovnal na 4:4. Jenže sborná se ze ztráty svého vedení rychle oklepala. Českou klec už hájil Marcel Kučera, když od mantinelu nahodil Valerij Kamenskij a kotouč skončil za brankovou čárou. Šestou ruskou trefu přidal z trestného střílení Vitalij Prochorov, sedmou obstaral po pohledné individuální akci Pavel Bure. Na 8:4 pro ruský soubor zvyšoval ve 37. minutě Roman Ilin, Češi ještě zásluhou Jana Peterka stihli alespoň snížit.

Rusové tedy po finálovém vítězství 8:5 na vlastní půdě dokráčeli ke zlatu. České legendy si ve vydařeném prvním ročníku Světové ligy veteránů před zraky krásné divácké kulisy, 11 500 diváků, vybojovaly stříbrné medaile.