Výhra v anketě Sympaťák WSM ligy mě překvapila, přiznal Matouš Venkrbec

11.2.2016

Stal se vítězem historicky prvního ročníku fanouškovské ankety Sympaťák WSM ligy. Matouš Venkrbec, útočník Jestřábů z Prostějova s extraligovými zkušenostmi, obdržel celkem 1864 hlasů a porazil všech 13 kandidátů ostatních prvoligových klubů.

 

Jaký byl váš první dojem, když jste se dozvěděl o své nominaci na Sympaťáka WSM ligy?
Po pravdě řečeno jsem příliš nadšený nebyl. Stejně jako většina lidí po publicitě nijak zvlášť netoužím. Zároveň to ale samozřejmě pohladilo mé chlapské ego (úsměv).

Co na nominaci říkali vaší známí a přátelé?
Byli rádi a už spřádali plány, jak mi získat co nejvíc hlasů. Oni mě taky spolu s manželkou téměř nepřetržitě informovali, jak se hlasování vyvíjí.

Měl jste tedy povědomí i o jejím napínavém závěru, kdy jste se o prvenství přetahoval s českobudějovickým Radkem Prokešem?

Právě díky svým informátorům jsem měl přehled až do poslední chvíle (úsměv).

Pojí vás s Radkem Prokešem nějaká známost?

Ne, neznáme se.

Nakonec jste jej předčil o 11 hlasů, jak moc vás vítězství v anketě těší?

Každá mince má dvě strany, takže vítězství a projevené sympatie mě v každém případě těší, ale zároveň platí, že netoužím být středem pozornosti. Převládá ale jistě pozitivní emoce.

Řadíte tento primát vysoko?

Nebudeme si nalhávat, že je to Hart Trophy. Vyměnil bych toto vítězství za jakýkoli bod do tabulky. Ve skutečnosti jde v anketě podle mě především o zviditelnění WSM ligy, což má jistě taky svůj smysl. Větší váhu by ale anketa měla, kdyby hlasovali samotní hráči napříč prvoligovými kluby. To by ale nejspíš nesplnilo hlavní záměr ankety.

Překvapila vás vaše výhra?

Překvapila. Očekával jsem, že se zapojí mnohem více fanoušků Budějovic, když bude potřeba.

Vaše děkovné video mělo na Facebooku během chvíle několik tisíc zhlédnutí, zájem byl dost velký. Co na to říkáte?

Tak to jste mě zaskočil, to se mi nechce věřit. Kdybych to věděl, tak vypiluji projev a dám si víc záležet (úsměv).

Těšíte se i na ceny, které díky vítězství v anketě obdržíte?

Musím říct, že na let balónem se skutečně těším, už pár let po něm pokukuji. Doufám, že se na palubu vejde i manželka.

Ve WSM lize, tedy první lize, působíte především. Jaká je to podle vás soutěž?

Myslím, že poměrně kvalitní a díky týmům z extraligy stále atraktivnější. Pro nás navíc ještě díky regionálním derby.

V čem si myslíte, že je její hlavní výhoda?

Nevím, jestli se dá mluvit obecně o nějaké výhodě. Když to ale porovnám z mého osobního hlediska, tak oproti druhé lize je její výhoda především v profesionálnosti a věcech, které s tím souvisí. V porovnání s extraligou je zase výhoda hracích dnů. Ve WSM lize máme alespoň občas volnou neděli, za což jsem vždycky rád.

V jakém ohledu vám tato soutěž nejvíce pomohla či pomáhá?

Nedokážu asi přijít na něco, čím by mně samotná soutěž pomohla, spíš hokej obecně. Ten mi pomáhá zůstat fit, pečovat o své zdraví. Také mě i mou rodinu živí a přináší mnoho přátelství, radostí, výzev a mnoho dalšího.
Vzpomenete si na svůj první prvoligový zápas?

Nejsem si úplně jistý, s pamětí mám občas potíže (úsměv), ale pokud se nemýlím, tak to byl domácí zápas s Kadaní, samozřejmě tehdy ještě v dresu Olomouce, kde jsem byl celé své mládí. Tuším, že jsme vyhráli. Byl to rok 2007 nebo 2008.

Vybaví se vám i ten nejkrásnější?

Nějaký povedený zápas jsem odehrál i v olomouckém dresu, ale to už je daleko. V Prostějově rád vzpomenu na ty těžké zápasy o záchranu. Právě tyto zápasy, kdy jde o hodně, jsou svým způsobem krásné, člověk si skutečně sáhne na dno fyzické i psychické a to je pro člověka, myslím, skvělá zkušenost.

Na druhou stranu, z jakého pohledu je podle vás první liga nejvíce náročná?

Polovinu roku má člověk volných dní opravdu jen pár, volný víkend neexistuje. Dovolenou si nemůžete vzít, kdykoli chcete. To vidím jako velkou nevýhodu z pohledu rodinného života. Pokud jde konkrétně o první ligu, tak ještě poměrně daleké cestování, ale s tím se nedá nic moc dělat. Snad jen fandit Vsetínu či Frýdku (úsměv).

Najdou se v ní nějaké věci, které vás dokážou neustále překvapovat?

Určitě často překvapí nějaký ten výsledek nebo individuální výkon, ale soutěž je opravdu velmi vyrovnaná. Občas mě na ledě překvapí i nějaký protihráč a to většinou není příjemné překvapení (úsměv).

Zahrál jste si ale už i v extralize, čím se podle vašeho názoru oproti WSM lize liší?

Rozhodně ještě větší profesionalitou a jakousi „nachystaností“ hráčů. Každý se ještě více koncentruje na své střídání a nedovolí si polevit. Velký rozdíl je pochopitelně i v zájmu veřejnosti, médií. Zkrátka máte pocit, že jste součástí něčeho většího, což má svá pozitiva i negativa.

Co pro vás znamená CAIHP, Česká asociace hokejistů?

Nepostradatelnou součást českého hokeje. Jsem moc rád, že asociace je u nás aktivní, protože ji potřebujeme jako málokdo. Především si velmi cením její snahy o zrušení neuvěřitelného systému tabulkových hodnot. Svaz se sice snaží dělat postupné kroky v práci s mládeží a s trenéry, aby dohonil vlak, který nám ujíždí, ale naprosto zásadní věc „tabulek“ není schopen vyřešit. Věřím, že hráčská asociace pomůže náš hokej uzdravit a narovnat některé vztahy, které jsou nastaveny poměrně jednostranně.

Zvládl byste říci, v čem je pro hráče prospěšná a umí jim pomoci?

Díky tomu, že nám do šatny chodí CAIHP news, tak jsem celkem v obraze. Vím, že asociace pomůže v podstatě s jakýmkoli problémem, který hráč řeší. Pokud hráč jedná na vlastní pěst, tak téměř nemá šanci uspět. Tím se opět vracíme k „tabulkám“… Pokud vím, tak asociace pomáhá hráčům i s dalším vzděláváním, ale služeb bude jistě ještě víc.

(pko)

 

 

 

TOP