Václav Pletka oceňuje změny získání trenérské licence pro hokejisty

Matador s 750 starty v nejvyšší české soutěži, zkušeností ze zámoří a aktuálně hráč hrající WSM ligu v Litoměřicích.
Venco, víme o tvém zájmu o trenérské licence a ochotě předávat své zkušenosti nejmladším hokejistům. Trénuješ už teď nebo se teprve chystáš?
Aktuálně se věnuju se dětem v Mladé Boleslavi a mám v úmyslu v tom pokračovat … Nejen proto, že trénuju bráchovi syna :)

V čem vidíš cestu progresu výkonu mladých a přilákání dětí k hokeji?
Vyžadujeme po nich dril a výsledky, místo kreativity, chce to je nechat se projevit a zjistit jak využít jejich předností.
Martin Altrichter nedávno ohledně výchovy mladých hokejistů prohlásil, že bude „férovej, ale tvrdej a nenechá si do toho kecat od rodičů“ …
Pomoc a role rodičů je ne(d)ocenitelná, na ledě nás je prostě málo a už jen když mi rozmístí kužely, zatímco dětem vysvětlujeme další fázi tréninku, je to pomoc vítaná. Ovšem těžko může takový rodič učit nejmenší hokejisty třeba bruslit, když to ani sám neumí. To už je
rodice pomajat, ale kde je treba, rodic nemuze ucit deti bruslit kdyz to sam neumi, ale na vypomoc to ocenim
Asociace teď prosazuje návrh, který usnadní hráčům získání trenérských licencí …
Tohle zohlednění je super, hráči mají výhodu oproti ostatním, mají ty zkušenosti přímo z ledu a ví jak se může hokejista cítit, co je potřeba. Samozřejmě 1000 zápasů neznamená dobrej trenér a naopak i my se musíme něco naučit, takže dobře, že  je to odstupněno. Navíc pro nás aktivní hráče je důležité i přizpůsobení termínů – ne každý je uvolňován a já byl jeden z mála, kde měl trenér pochopení a třeba mě uvolnil místo přípravného zápasu.
Pozitivem je i fakt, že snáze pak udržíme hokejisty i po konci hráčské kariéry a můžeme využít jejich zkušeností.
Řady členů CAIHP rozšiřují hokejisti z 1. ligy, včetně Litoměřic – jak vnímáš roli a možnosti jednotného hnutí hráčů?
V zámoří je to úplně jinde, ale to je dáno podmínkami a obecně fungováním tamního systému. Je fajn, že tu je síla, která má vliv třeba na vymahatelnost  smluv, ať to není jen cár papíru a hráči jen ovce bez možnosti domoci se svých práv.  Když je smlouva i na určitý peníze, ať je ti kluci i dostanou a můžou se věnovat hokeji a neřešit tahanice kolem smlouvy. Sám jsem to zažil a není to příjemná zkušenost.
Na to se samozřejmě navazují i další témata jako právě třeba usnadnění získání trenérských licencí.
TOP